Míra Onderka

Pokud se někdo narodil s láskou ke kolům, tak je to náš lektor Míra.

Míra svou cyklistickou kariéru zahájil již v roce 1996. Začalo to sice běžnou cykloturistikou, ale s přibývajícími kilometry jej jeho stále skřípající a nefunkční kolo nutilo k jeho častější a častější údržbě.

Jeho prvním učitelem a mechanikem mu byl táta, který ho v jeho cyklistické vášni podporoval. Časem si však převážnou většinu závad na kole musel opravovat sám a tak se začal starat více o technickou stránku kola.

V roce 2004 Míra začal pracovat jako servisní technik ve společnosti Olpran. Po dvou letech však dostal nabídku pracovat jako mechanik v cykloservisu, kde se naučil veškeré své odborné dovednosti.

V současné době se můžete s Mírou potkat v jeho vlastním Cykloservise Onderka. Zde se setkává s nejrůznějšími závadami na kolech na denní bázi a ke své práci se snaží přistupovat jako diagnostik i chirurg v jedné osobě, jen jeho jen pacienti nejsou lidé, ale kola.

Míra je absolventem různých odborných školení, zejména pak ve společnosti Scott sport. Vzdělává se také na odborných specializovaných seminářích pro jednotlivé komponenty.

Ve volných chvílích se věnuje jak jinak než závodní cyklistice – především Pražskému mtb poháru, kde jste ho přede dvěma lety mohli zahlédnout i na stupních vítězů.

Nabídku školit pro Servis kola doma Míra přijal bez váhání a odstartoval dle svých slov další etapu svého profesního života, kde může své znalosti z každodenní praxe předávat všem cyklistickým nadšencům, kteří mají lásku ke kolům v krvi tak jako on.

Ondřej Dušek

Ve svých 13ti letech začal jezdit na bmx kole a s tímto kolem se zúčastnil i několika závodů. Protože každé kolo potřebuje občasnou opravu, aby bylo v té nejlepší kondici, naučil se Ondra kola opravovat sám. Netrvalo dlouho a z tak častého šťourání v kolech se stala zábava. Z tohoto důvodu v roce 2010 začal pracovat v cykloservisu jako mechanik, kde pracoval až do roku 2020. Za více něž 10 let praxe zjistil, jak fungují další, mnohdy i speciální kola a elektrokola všech různých typů a značek.

Nyní pracuji ve svém vlastním cykloservisu „HODINOVÝ cykloservis“, který provozuje i jako mobilní dílnu a žije si tak svůj sen. Ve svém volném čase jezdí na enduro a BMX kole a zároveň provozuje BMX kroužek, kde učí malé děti jak správně jezdit.

Vašek Balica

Představujeme Vám Vaška. Zkušeného a nadšeného profesionála a především skvělého a zábavného člověka. Jak sám říká: „Kolo pro mě bylo od malička symbolem svobody a různých objevů, a protože jsem vyrůstal v podmínkách, kdy jsem měl možnost jezdit jen na starých kolech, vždy jsem se je snažil nějak vylepšovat, a tak jsem objevoval nové a nové součástky a učil se chápat, jak co na kole funguje.“

Po vyučení Vašek nastoupil do zaměstnání, kde začal kolegům opravovat jejich zanedbané „araby“, čímž se naučil nejen nebát se „sáhnout na kolo někomu jinému“, ale také zodpovědnosti odvést co nejkvalitnější práci.

Proto po těchto prvních zkušenostech se servisem kol Vašek neváhal, když se mu naskytla možnost pracovat jako cyklomechanik. Této příležitosti se Vašek chopil a od té doby ruce z kol již nesundal.

Mimo svou praxi si Vašek rozšiřuje své dovednosti a znalosti na školeních u firmy Shimano. Jedinečnou zkušenost se servisem kol byla pro Vaška práce pro neziskovou organizaci Kola pro Afriku, kde působil jako vedoucí mechanik a lektor servisu kol.

„Jelikož jde doba dopředu a na kolech mě vlastně nejvíc baví to stálé objevování techniky a komponentů, v dnešní době pracuji jako mechanik elektrokol, tudíž o nejnovější techniku nemám nouzi a užívám si každou zkušební jízdu.

Moje práce je mým celoživotním koníčkem a nemohu se dočkat, až se potkáme na kurzu, kde Vám předám své znalosti a zkušenosti a zároveň se budeme dobře bavit.“

Kryštof Látaník

Kryštof je profesionál, který se zabývá opravami jízdních kol již od roku 1991. Kromě toho každoročně absolvuje školení u firmy Shimano. Absolvoval také několik školení přímo u několika výrobců jízdních kol. Kromě školení pro veřejnost má za sebou bohaté zkušenosti také při školení servisních týmů kol ve společnostech, jako je třeba Decatlon.

“Odjakživa jsem trávil spoustu času jízdou na kole a vždycky jsem měl radost z toho, když jsem si sám dokázal opravit některou z porouchaných částí. Toto “hraní” přerostlo v celoživotního koníčka a následně i moji obživu. Otevřením vlastního servisu v roce 1991 jsem si začal plnit svůj sen. Nejprve se jednalo pouze o opravnu kol, ale již o rok později se činnost firmy rozšířila také o prodej kol, cyklo doplňků a náhradních dílů.

Práce přibývalo a tak nebyla jiná možnost, než začít se školením nových pomocníků. Předávání teoretických informací a praktických vychytávek mne chytlo natolik, že po nějakém čase začalo mé první školení profesionálních mechaniků, údržbářů, ale i zájemců z řad veřejnosti.

Během těchto kurzů jsem učil nejen jak sestavit jízdní kolo, ale také analyzovat a opravovat jeho poruchy.

Jsem toho názoru, že na kole si člověk dokáže opravit všechno a pokud je šikovný, zvládne to v pohodlí domova a ušetří tak stovky, někdy až tisíce korun za ne vždycky uspokojivý servis.

Těším se na Vás, rád své znalosti předám také Vám.

Hodnocení kurzistů a komentáře